مرکز جامع توانبخشی دکتر محمودی

.:: طبقه بندی شواهد علمی

 1394/06/11-14:28:30
گروه : مقالات و اطلاعات عمومی

نحوه طبقه بندی شواهد علمی و اطمینان ما از مؤثر بودن یک روش درمانی

در جاهای مختلف این وبسایت به شواهد علمی در مورد روشهای درمانی گوناگون اشاره شده است. هدف ما از ارائه مقالات در این وبسایت افزایش سطح آگاهی و فرهنگ علمی مخاطبین است به طوریکه بتوانند در زمان مراجعه به مراکز درمانی بهترین و علمی ترین روشهای درمانی را طلب کنند. بالا بردن آگاهی عمومی از مطالب علمی موجب افزایش نیاز درمانگران و پزشکان در بروز رسانی اطلاعات خود نیز می گردد. به عنوان پیش نیاز جهت درک این مطلب که یک روش درمانی خاص چقدر در درمان یک بیماری مؤثر است یک روش طبقه بندی علمی وجود دارد. در این  روش تمامی مقالات و مطالعات علمی با کیفیت در این زمینه جمع آوری، طبقه بندی و خلاصه می شود و با ارزیابی نتایج کل آنها به یک نتیجه گیری نهایی که خلاصه ای از علم بشر در این مورد خاص است می رسیم. این نتیجه گیری میزای تأثیر روش درمانی مورد نظر را در یکی از 5 سطح زیر قرار می دهد که در همه جای این وبسایت مورد استناد قرار گرفته است.

1-   شواهد قوی (سطح 1a): شواهد توسط یک مطالعه متا آنالیز یا حداقل دو کارآزمایی بالینی کنترل شده تصادفی (Randomized Controlled Trial) با کیفیت قابل قبول پشتیبانی می شوند. این سطح از شواهد بالاترین سطح شواهد علمی است.

2-   شواهد متوسط (سطح 1b): شواهد توسط یک کارآزمایی بالینی  کنترل شده تصادفی (Randomized Controlled Trial)  با کیفیت قابل قبول پشتیبانی می شود.

3-   شواهد محدود (سطح 2): شواهد توسط حداقل یک کارآزمایی کنترل شده (Controlled Trial) با حداقل 10 بیمار در هر شاخه پشتیبانی می شود.

4-   شواهد از نوع اتفاق نظر پزشکان (سطح 3): در صورت عدم مطالعات قابل قبول شواهد از طریق اتفاق نظرتجربی گروهی از خبرگان در زمینه مورد نظر. این سطح از شواهد پایین ترین سطح می باشد و برخی اصلاً آن را به عنوان شواهد قبول ندارند.

5-   شواهد متضاد (سطح 4): نتایج متضاد بین حداقل دو کارآزمایی کنترل شده تصادفی. اگر بیش از 4 کارآزمایی وجود داشته باشد و تنها یکی از آنها نتایج متضاد با بقیه داشته باشد، نتیجه گیری نهایی بر اساس اکثریت ارائه می شود مگر اینکه کار آزمایی متضاد کیفیت بالاتری از بقیه داشته باشد.

دکتر هومن محمودی, توانبخشی سکته مغزی  ضربه مغزی ام اس پارکینسون شیراز

 


 
 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای مرکز جامع توانبخشی دکتر محمودی محفوظ میباشد.

 

.:: Design By KSPgroup.ir ::.

پیوندها
پیوند به وبسایت متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی در کشور
انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران
انجمن بیماریهای عصبی-عضلانی و الکترودیاگنوز آمریکا
انجمن بین المللی طب فیزیکی و توانبخشی
اینستاگرام دکتر محمودی
مؤسسه پیام آوران ساحل امید
اینستاگرام فیزیودرمان
دسترسی سریع
سامانه هوشمند همراه سلامت
مرکز مشاوره مجازی کافه سلامت
صفحه اصلی
نظرات و پیشنهادات
قوانین و مقررات